Jest taki dzień: Wszystkich Świętych

Śpieszmy się kochać ludzi - tak szybko odchodzą.
Tak pisał ksiądz Twardowski w swoim wierszu.

Mimo, iż mijają lata, ten wiersz ma nadal aktualne przesłanie. Ludzie wciąż od nas odchodzą, a utrata tych bliskich naszemu sercu boli najbardziej.
Smutny jest również fakt, że na tamten świat coraz częściej powoływani są coraz młodsi, którzy jeszcze nie doświadczyli wszystkiego w życiu. Takich najtrudniej nam żegnać.


W tym szczególnym dniu pozostaje nam modlić się za wszystkich zmarłych wypraszając im łaski u Boga.
Dla nich najważniejsza jest pamięć. Ten dzień to nie pokaz mody, który coraz częściej widujemy na cmentarzach. Wypadałoby ubrać się raczej schludnie, a nie jak na imprezę. Widać nie każdy to rozumie.
Drugą rzeczą, o której chciałam wspomnieć jest to, że tego dnia nie liczy się kto jak dużą wiązankę kupił, od kogo chryzantemy są ładniejsze, ani kto ile zniczy zapalił. Owszem, jest to piękny gest, jednak on zdobi jedynie pomnik, który stoi w miejscu pochówku. Dla obcych ludzi jest to poświadczenie, że rodzina pamięta o zmarłych. Pamiętajmy również o tym, że niektórych zwyczajnie nie stać na obfite ozdobienie grobu, więc jedynie umyją go na błysk i zapalą niewielką świeczkę..

Mimo wszystko najważniejsza jest modlitwa. 

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie
A światłość wiekuista niechaj Im świeci
Niech odpoczywają w Pokoju wiecznym
Amen

2 komentarze:

  1. Myślę dokładnie tak samo, a to co się dzieje na cmentarzach i co słychać między pomnikami jak tylko ktoś odejdzie to odrazu "mogli ładniejsze znicze kupić, a widziałaś jego buty?" ludzie serio zapominają po co się tam znaleźli...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety dla niektórych ten dzień, który kiedyś wszyscy traktowali jako dzień zadumy nad tym do czego dążymy w życiu, teraz jest jedynie czasem szpanu przed rodziną - na co ich stać, jakiej marki ubranie mogą kupić...

      Usuń

Dziękuję za odwiedziny i każdy komentarz ♥

Copyright © 2014 Maleńka bloguje , Blogger