Pielęgnacja twarzy: cera trądzikowa

Zaczerwienione zmiany na twarzy potrafią skutecznie zniechęcić do wyjścia z domu i pokazywania się światu. Zwłaszcza jeśli pojawiają się dość regularnie szpecąc naszą twarz. Wiem, że są osoby, którym pryszcz będzie wyskakiwał notorycznie w jednym punkcie - np na czole w strefie T, innym zasypie całą twarz. W dodatku trądzik to problem dla nie tylko osób w wieku dojrzewania. Sama coś o tym wiem, więc przychodzę dla Was z poradami oraz otuchą, że można się pozbyć tego problemu.

Trądzik charakteryzuje się wysypem niedoskonałości. Są wśród nich zaczerwienione, ropne krosty, zaskórniki, podskórne gule, które wyróżniają się na skórze, a niekiedy bolą. Najczęściej wyskakują one na cerach tłustych, mieszanych - takich, na których można zauważyć nadmiar produkcji sebum. Jest to efekt pracy hormonów, nadmiernego przesuszania skóry lub po prostu dziedziczenia. 

Istnieje wiele rozwiązań problemu. Wyciśnięcie pryszcza to jednak efekt chwilowy - krosta powiedzmy spłaszczy się, gdy pozbędziemy się ropy. Jeśli jednak to miejsce nie zostanie odkażone, to istnieje ryzyko rozsiania tego na większą część twarzy i koło się zatacza. Można również czekać aż wszystko samo zniknie. Nie każdy ma tyle szczęścia, aby tak się stało. Poza tym działanie zmusza nas do wyrabiania sobie dobrych nawyków, regularności, więc czemu nie spróbować?

DOTYK

Na start odpuśćmy sobie próby wyciskania krostek. Ograniczymy w ten sposób powstawania nowych krostek. Kolejny punkt to zaprzestanie dotykania twarzy. Podpieranie ręką brody czy czoła kompletnie odpada. To działa na tej samej zasadzie co przeczesywanie palcami włosów lub bawienie się grzywką - włosy szybciej się przetłuszczają. Na dłoniach mamy przecież resztki kremu, pyłki i kurze, mnóstwo bakterii, więc po co to nanosić na twarz? Podrapanie swędzącego noska okej, ale poza tym ręce precz z twarzy.

PIELĘGNACJA: OCZYSZCZANIE, ZŁUSZCZANIE I NAWILŻANIE

Skup się na pielęgnacji: łagodnie oczyszczaj i nawilżaj twarz, bez tego ani rusz. Tak jak pisałam wcześniej: trądzik wiąże się na ogół z nadmiarem sebum, którego musimy się pozbyć, ale w delikatny sposób. Uważaj w jakie kosmetyki inwestujesz. W drogeriach jest pełno kosmetyków do pielęgnacji przeciwtrądzikowej, jednak odnoszę wrażenie, że marki starają się prześcigać w ich produkcji, co nie do końca idzie z jakością. Kosmetyki zawierają alkohol, który mocno wysusza oraz ściąga skórę, a ta broniąc się zaczyna produkować jeszcze więcej sebum i problem zamiast znikać nasila się.
Wybierz polecane kosmetyki z dobrymi opiniami, najlepiej marek spotykanych w aptece. Sama wybrałam kosmetyki La Roche Posay z serii Effeclar. Jedna ze znajomych blogerek poleciła mi oczyszczający żel, do którego teraz wracam za każdym razem, kiedy zauważam nawrót niedoskonałości, a on mi pomaga. Dołączam do niego również krem Effaclar Duo [+], który nawilża i matuje, a w dodatku wspaniale sprawdza się nawet jako baza pod makijaż. Nie zapominajmy również o złuszczaniu: wybierz zwykły lub enzymatyczny peeling, albo kosmetyk wielozadaniowy jak np mikrozłuszczający tonik zwężający pory.

MAKIJAŻ

Zdaję sobie sprawę, że najchętniej przy pomocy makijażu ukryłabyś wszystkie niedoskonałości. Pamiętaj o tym, żeby jednak odpuścić sobie na ten okres ciężkie, zapychające podkłady. I pod żadnym pozorem nie popełniaj grzechu głównego. Zawsze zmyj makijaż przed snem kosmetykiem do tego przeznaczonym - nawilżającą dwufazówką, mleczkiem lub kojącym płynem micelarnym.

OBSERWUJ ZMIANY

Wymienione powyżej punkty zdecydowanie pomogły mi w poprawieniu stanu mojej cery. Teraz wygląda zdecydowanie lepiej, a krostki wyskakują mi sporadycznie. Wiem jednak, że są ciężkie przypadki, którym pomóc może dopiero lekarz dermatolog. Jeśli nie zaobserwujesz poprawy, koniecznie udaj się do specjalisty. Weź jednak pod uwagę, że często obowiązuje tam zapisanie się na konkretny termin, a sama wizyta może być nieco krępująca. Ważny jest jednak cel - poprawa wyglądu, która często rzutuje na pewność siebie :)

Zmagania z trądzikiem nie są Ci obce?
Jakie rozwiązania polecasz?

8 komentarzy:

  1. Na szczęście od dawna nie mam problemów skórnych . Kiedys niestety miałam ale pomogła mi dermatolog

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mi niestety dermatolog nie pomógł. Dostałam drogą i śmierdzącą maść, którą musiałam codziennie się cała smarować, siedzieć tak około godziny i potem ją zmywać. Uciążliwe zimą siedzieć tak w samej bieliźnie i zamarzać.. a w dodaku nie pomagało..

      Usuń
  2. Bardzo przydatny post:) pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  3. u mnie teraz problem się nasilił, ale wiem, że to przez hormony, walczę dzielnie :) zainwestowałam w naturalną pielęgnację, mam nadzieję, że to pomoże :p

    OdpowiedzUsuń
  4. do oczyszczania dobrze sprawdza się też biała glinka czy czarne mydło :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Od czasu do czasu moja twarz lubi płatać mi figla, ale zawsze staram się aby jej pielęgnacja była jak najbardziej odpowiednio dostosowana :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Kiedyś byłam okropnym trądzikowcem, ale teraz trzymam w ryzach moją kapryśną cerę ;)

    OdpowiedzUsuń
  7. ta seria jest idealna <3 polecam tonik złuszczajacy :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny i każdy komentarz ♥

Copyright © 2014 Maleńka bloguje , Blogger